Отпуштен главниот стратег во Белата Куќа, Стив Бенон

Претседателот на САД Доналд Трамп, на виши владини претставници им соопштил дека донел одлука да го отпушти својот главен стратег, Стив Бенон, кој уште од првите денови на оваа администрацијата важеше за негов најконтроверзен советник, јави „Гласот на Америка“.

Повеќе: Отпуштен главниот стратег во Белата Куќа, Стив Бенон

Појасите со експлозиви на петтемина терористи од Камбрилс биле лажни

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио.

Повеќе: Појасите со експлозиви на петтемина терористи од Камбрилс биле лажни

Терористот од Барселона непосредно пред нападот на Фејсбук објавил стравична порака!

Шпанската полиција, која спроведува истрага за нападот на познатото шеталиште Лас Рамблас во Барселона, во кој убиени се најмалку 13 а ранети преку сто луѓе, трага по тинејџерот за кого постојат сомневања дека го возел комбето кое се залетало во пешаците.

Повеќе: Терористот од Барселона непосредно пред нападот на Фејсбук објавил стравична порака!

Голем шлепер се запали на пат во Србија (ВИДЕО)

Околу 16 часот на автопатот Е-75 Белград - Нови Сад после наплатната рампа Стара Пазова се запалил голем шлепер и предизвикал паника меѓу возачите, јави Блиц.

Повеќе: Голем шлепер се запали на пат во Србија (ВИДЕО)

Илјадници луѓе во Барселона извикуваа: „Не се плашам!“

Повеќе илјади луѓе, меѓу кои и шпанскиот крал Филип Шести, премиерот Маријано Рахој и претседателот на Каталонија, Карлос Пуџдемон се собраа на главниот плоштад во Барселона, каде со минутно молчење им одадоа почит на жртвите на нападите.

Повеќе: Илјадници луѓе во Барселона извикуваа: „Не се плашам!“

Трамп против тргањето на конфедерациските споменици на Југот

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ја коментираше најавата за отстранување на конфедерациските споменици во јужните држави на САД.

Повеќе: Трамп против тргањето на конфедерациските споменици на Југот

Португалија ќе прогласи „јавна катастрофа“ поради сушата и пожарите

Португалската влада се подготвува да прогласи состојба на „јавна катастрофа“ во државата во пресрет на прогнозираниот пораст на температурите кои ќе влијаат на проширување на пожарите. Околу 3.000 пожарникари и околу 20 авиони и 300 возила во Португалија веќе се ангажирани на гасење на пожарите кои дивеат низ земјата, а отежнувачка околност е топлото и суво време кое ги поттикнува.

Повеќе: Португалија ќе прогласи „јавна катастрофа“ поради сушата и пожарите

САД, ЕУ и НАТО ќе ѝ помогнат на Шпанија да се справи со терористите

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, изјави дека САД се подготвени да им помогнат на шпанските власти по денешниот напад во центарот на Барселона.

Повеќе: САД, ЕУ и НАТО ќе ѝ помогнат на Шпанија да се справи со терористите

Во Турција приведени лица осомничени за поврзаност со организацијата на Ѓулен

Дваесет лица, меѓу кои има и жени, се приведени денеска во операција во Коња и уште шест окрузи на Турција под сомнение за врски со организацијата на Фетула Ѓулен, пишува весникот „Милиет“.

Повеќе: Во Турција приведени лица осомничени за поврзаност со организацијата на Ѓулен

Страница 1 од 636